Numarul companiilor aflate in interdictie bancara a ajuns la minimul istoric din februarie 1997, moment din care Centrala Incidentelor de Plati a inceput sa publice statistici in domeniu. Inca de la inceputul acestui an numarul companiilor a scazut sub 100, pentru a ajunge la numai 69 in iunie. Maximul se inregistra in decembrie 2008, si se ridica la 2091.
Sursa: Centrala Incidentelor de Plati
Băncile au refuzat în luna iunie decontarea de bilete la ordin, cecuri şi cambii în valoare de 234 mil. lei (echivalentul a 53 mil. euro), deoarece nu au găsit suficiente lichidităţi în conturile clienţilor care au iniţiat plăţile, potrivit datelor BNR.
Volumul plăţilor refuzate de bănci este în scădere cu mai mult de 50% faţă de luna mai a acestui an şi scoate în evidenţă faptul că presiunea pe lichidităţi a companiilor s-a redus semnificativ.
Scăderea volumului refuzurilor la plată vine în contextul în care s-a diminuat semnificativ atat numărul celor care au generat incidente de plată cat si numarul refuzurilor la plata pe instrumentele de debit. Practic, numarul de refuzuri la plata a scazut de peste sapte ori din 2009 incoace si se plaseaza in acest moment la un nivel comparabil cu cel inregistrat in martie 2000.
Sursa: Centrala Incidentelor de Plati
Banking 4.0 – „how was the experience for you”
„To be honest I think that Sinaia, your conference, is much better then Davos.”
Many more interesting quotes in the video below: