[stock-market-ticker symbols="FB;BABA;AMZN;AXP;AAPL;DBD;EEFT;GTO.AS;ING.PA;MA;MGI;NPSNY;NCR;PYPL;005930.KS;SQ;HO.PA;V;WDI.DE;WU;WP" width="100%" palette="financial-light"]

Morele va opera business-ul de e-commerce al eMAG din Polonia. Retailerul online roman se va concentra pe Ungaria.

26 octombrie 2020

Activitatea de e-commerce din Polonia a eMAG a fost preluată de un alt jucător, Morele, scrie profit.ro. Acesta operează prin platforma morele.net și este unul dintre liderii pieței de comerț electronic polonez (locul doi) pe segmentul distribuției de produse electronice de larg consum, cu 20 de ani de istorie în industrie.

eMAG și-a cedat business-ul de e-commerce către Morele, care a preluat inclusiv vânzătorii prezenți pe Marketplace-ul eMAG, informația fiind confirmată pentru Profit.ro de către Tudor Manea, director general eMAG.

El argumentează operațiunea prin dorința companiei de a se concentra asupra unei alte piețe, cea din Ungaria, și arată că transferul a fost efectuat în baza unui parteneriat încheiat anul trecut. Transferul de business a fost însă aplicat recent, indică datele.

Noutăți
Stay updated to the impact of emerging technologies in fintech & banking.
Banking 4.0 newsletter - subscribe
Cifra/Declaratia zilei

Dariusz Mazurkiewicz – CEO at BLIK Polish Payment Standard

Banking 4.0 – „how was the experience for you”

To be honest I think that Sinaia, your conference, is much better then Davos.”

Many more interesting quotes in the video below:

Sondaj

In 23 septembrie 2019, BNR a anuntat infiintarea unui Fintech Innovation Hub pentru a sustine inovatia in domeniul serviciilor financiare si de plata. In acest sens, care credeti ca ar trebui sa fie urmatorul pas al bancii centrale?