[stock-market-ticker symbols="FB;BABA;AMZN;AXP;AAPL;DBD;EEFT;GTO.AS;ING.PA;MA;MGI;NPSNY;NCR;PYPL;005930.KS;SQ;HO.PA;V;WDI.DE;WU;WP" width="100%" palette="financial-light"]

Cityland devine prima agentie imobiliara din Romania care vinde proprietati si in Bitcoin

19 decembrie 2017

Cityland, agenție imobiliară specializată în tranzacționarea de proprietăți în ansambluri rezidențiale noi, anunță o premieră pe piața imobiliară din România: posibilitatea de a încheia tranzacții și în Bitcoin, pe fondul creșterii popularității monedei virtuale. Prețurile apartamentelor vor fi exprimate direct în Bitcoin, pe site-ul agenției și vor fi actualizate zilnic. Prețurile în Bitcoin ale proprietăților din portofoliul Cityland încep de la 4bitcoin, echivalentul a cca. 55.0000 euro.

„Întrucât am observat o creștere a numărului de români activi în piața Bitcoin, dintre care majoritatea interesați de investiții imobilare, am decis să le oferim posibilitatea acestora de a-și compara portofoliul de Bitcoin în raport cu piața imobiliară, ba chiar să achiziționeze proprietăți direct în moneda virtuală, oferindu-ne, totodată, un avantaj competitiv pe piață. Decizia de a implementa plățile prin criptomenedă a survenit ca urmare a solicitărilor investitorilor străini pe piața imobiliară din România, dar avem în vedere utilizarea acesteia și de către clienții români”, a declarat Paul Pop, partener Cityland.

Cityland va acorda această facilitate clienților printr-un parteneriat exclusiv cu casa de schimb pentru Bitcoin cryptocoin.pro. Astfel, clienții care vor achiziționa proprietăți în Bitcoin vor beneficia de discounturi semnificative din comisionul de exchange. Cryptocoin este o platformă specializată în schimbul din moneda convențională în criptomonedă (Bitcoin, Ethereum, Litecoin, IOTA, Bitcoin Cash etc.), care permite tranzacționarea atât pe telefonul mobil, cât și pe tabletă/laptop/PC. Firma dezvoltă deja instrumente bancare pentru plăți în Bitcoin pentru bănci din Elveția.

Sursa: CityLand

Noutăți
Stay updated to the impact of emerging technologies in fintech & banking.
Banking 4.0 newsletter - subscribe
Cifra/Declaratia zilei

Dariusz Mazurkiewicz – CEO at BLIK Polish Payment Standard

Banking 4.0 – „how was the experience for you”

To be honest I think that Sinaia, your conference, is much better then Davos.”

Many more interesting quotes in the video below:

Sondaj

In 23 septembrie 2019, BNR a anuntat infiintarea unui Fintech Innovation Hub pentru a sustine inovatia in domeniul serviciilor financiare si de plata. In acest sens, care credeti ca ar trebui sa fie urmatorul pas al bancii centrale?